Szándéknyilatkozat a kormány és az EBRD között

Bank- és hiteljog 2015. február 16.

2015. február 9-én szándéknyilatkozatot írt alá a magyar kormány és az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) képviseletében a magyar miniszterelnök és az EBRD elnöke. A megállapodás szerint a magyar állam – akárcsak az EBRD – legfeljebb 15 százalékos részesedést szerezhet az ERSTE magyarországi bankjában, mégpedig úgy, hogy e kisebbségi tulajdonszerzéssel nem járnak menedzsment jogok, a bank továbbra is a bankcsoport saját politikája szerint fog működni, azzal, hogy kötelezettséget vállal egy több elemből álló, összesen 550 millió euró összegű hitelprogram megvalósítására. 

A szándéknyilatkozat egyrészt finanszírozási forrást biztosít a bank által vállalt hitelprogram megvalósításához, másrészt pedig azt tükrözi, hogy változások várhatók a kormány és a hazai pénzintézetek viszonyában. Bár az EBRD és a magyar állam befektetésének mértéke előreláthatólag azonos lesz, lényeges különbség, hogy az EBRD számára az ERSTE három év elteltével kiszállási jogot biztosít, ilyen jog azonban a magyar államot nem fogja megilletni.

A szándéknyilatkozatban a magyar kormány elfogadja azt, hogy a hosszú távú, fenntartható gazdasági növekedés alapvető feltétele az erős bankrendszer, és erősíteni kívánja kapcsolatát a bankrendszerrel a gazdasági stabilitást szolgáló kiszámítható működési környezet kialakítása érdekében. Mindez több konkrét kötelezettségvállalásban is testet ölt:

  • A kormány nem szándékozik többségi részesedést szerezni jelentős bankokban, és meglévő ilyen részesedéseitől három éven belül megválik.
  • A kormány az első félévben törvényjavaslatot terjeszt elő a bankadó következő három év során megvalósítandó csökkentésére vonatkozóan.
  • A kormány biztosítani fogja, hogy a devizaalapú hitelek átváltása során a bankokat további veszteségek ne érjék.
  • A nemteljesítő hitelek állományának csökkentésére irányuló kezdeményezések átláthatóak és piaci jellegűek lesznek, összhangban a legjobb nemzetközi gyakorlattal; a végrehajtások további korlátozását elkerülik, és a nehéz helyzetben lévő adósok ingatlanjainak megvásárlására irányuló programot kibővítik.
  • A magáncsődre vonatkozó szabályokat a Magyar Bankszövetséggel egyetértésben vezetik be.
  • A kormány tartózkodni fog a bankrendszer jövedelmezőségét rontó intézkedésektől.
  • A magyar piacon működő pénzintézetek, az Európai Unió egységes piacra vonatkozó szabályainak valamint a szabad és tisztességes verseny követelményeinek megfelelően, méretüktől és tulajdonosuk nemzetiségétől függetlenül, egyenlő bánásmódban részesülnek.

 

A felek megállapodtak abban, hogy az EBRD Magyarországra vonatkozó idén elfogadandó stratégiája olyan prioritásokat fog tartalmazni, és ennek megfelelően olyan beruházásokat fog megvalósítani, amelyek a pénzügyi szektor stabilizálására és a bizalom újraépítésére irányulnak, a magyar kormány pedig a pénzügyi szektor működési környezetének fejlesztésére irányuló erőfeszítéseket fog tenni.

 

 

Vissza a hírekhez